به نام خدا

به ياد کسی که برای خوب بودن زحمت فراوانی کشيد

پروفسور محمود حسابی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

دکتر محمود حسابی، دانشمند شهیر معاصر در سال 1281ه.ش در تهران به دنیا آمد. خانواده وی اهل تفرش و  سالها پیش به تهران مهاجرت کرده بودند.پدربزرگ محمود سفیر ایران در عراق بود،به همین دلیل او در چهار سالگی همراه باخانواده ی خود به بغداد و از آنجا به بیروت رفت ودر آنجا تحصیلات دبستانی ودبیرستانی خود را به پایان رساند.دکتر حسابی نوزده ساله بود که با کمک و فداکاری مادرش وارد دانشگاه شد ودر رشته ی مهندسی راه وساختمان فارغ التحصیل شد. او در بیروت تحصیلاتش را در رشته ی زیست شناسی وستاره شناسی ادامه داد،سپس از لبنان به فرانسه رفت ودرفرانسه ابتدا در رشته ی مهندسی برق و سپس در رشته ی مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و سرانجام دوره ی دکترای فیزیک را در دانشگاه سوربن فرانسه به پایان رساند.بعدها دارالمعلمین به دانشسرای عالی وچندی بعد به دانشگاه تربیت معلم تغییر نام یافت.تا آن زمان در ایران رشته ی فیزیک در سطح دانشگاهی وجود نداشت.        

دکتر حسابی برای نخستین بار به تدریس آن پرداخت.در سال 1312دکتر در تأسیس دانشگاه تهران شرکت کرد وریاست دانشکده ی فنی را برعهده گرفت. دانشکده ی فنی برای تربیت مهندسان ایرانی در نظر گرفته شده بود. استاد همچنین در دانشگاه تهران،دانشکده ی علوم را تأسیس کرد وتقریباً دوازده سال رئیس آن دانشکده بود.وی همچنین چندین مؤسسه ی تحقیقاتی تأسیس کرد که از میان آنها

می توان ازمرکزاتمی دانشگاه تهران،رصدخانه دانشگاه تهران،مؤسسه ی ژئوفزیک و...نام برد.دکتر حسابی راپدرآموزش فیزیک نوین ایران لقب داده اند.وی به زبانهای آلمانی،عربی،فرانسهوانگلیسی تسلط کامل داشت.دکتر حسابی همچنین شاگرد آلبرت اینشتین،دانشمند بزرگ بود.دکتر حسابی درسال 1371چسم از جهان فرو بست. پیکرش را بنا بر وصیت خوداو در تفرش به خاک سپردند.

 

/ 0 نظر / 19 بازدید